RM – locul 5 la Campionatul Mondial de Judo Tineret din Abu Dhabi

În perioada 23 – 27 octombrie, în or. Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite se desfăşoară Campionatele Mondiale de judo juniori U21.

Cele mai bune rezultate au fost înregistrate de către Cristina Budescu, care a evoluat în categoria de greutate de până la 48 kg şi a cucerit locul cinci al competiţiilor. Sportiva şi-a învins adversarii din Cuba şi din Azerbaidjan, dar a cedat în duelul cu franţuzoaica Sephora Corcher. În lupta pentru bronz, Cristina Budescu a fost învinsă de o luptătoare din Japonia.

Mihai Doncilă, categoria de greutate de până la 55 kg, a fost eliminat din prima luptă de reprezentantul Olandei. Denis Vieru, categroria de greutate de până la 60 kg, a fost eliminat de un judocan brazilian, asemeni sportivului Gheorghe Blănaru, la 66 kg, care de asemenea a pierdut în faţa unui reprezentant al Braziliei. La aceeaşi categorie, judocanul moldovean Vadim Bunescu a cedat în faţa reprezentantului belarus.

În categoria de greutate de până la 73 kg, Iurie Mocanu a fost eliminat din concurs de un sportiv din Georgia. Nicon Zaboroşciuc şi Dorin Goţonoaga au fost eliminaţi, în debutul competiţiilor, de adversari din Ucraina, respectiv, din Franţa.

Campionatele Mondiale de Judo destinate juniorilor U21 reunesc 556 de sportivi din 82 de ţări.